Zázrak jménem bioklimatická pergola
Bioklimatické stínění je absolutní jedničkou na trhu a jeho nesporných výhod je naprosté maximum. V zimě se snažíme zachytit i ten nejjemnější paprsek slunce a získat z něj trošku dopadajícího tepla, naopak v létě se před spalující silou slunce chceme co nejlépe ukrýt. Novým řešením, jak ovládat zastřešení pergoly, tak aby k nám přivedla co nejvíce slunce, nebo nás před ním naopak důsledně chránila, přináší již zmiňované bioklimatické stínění. Jako bonus nám také poskytne dokonale nepropustnou ochranu před deštěm.
Při plánování realizace pergoly řešíme základní otázku, zda pořídit pergolu s pevnou střechou nebo bez střechy. Každá z variant má své výhody a nevýhody. Zastřešení sice nabízí ochranu před nepřízní počasí v podobě deště, ale zároveň znemožňuje přirozené proudění vzduchu, a tak není v horkých dnech překvapením, že se při posezení pod zastřešenou pergolou cítíme jako v pekle. Jenže bez střechy nás nic nechrání před obávanými změnami počasí.
Fantastická novinka v oblasti zastřešení pergol a altánů nabízí univerzální řešení pro každé počasí. Jednoduchým překladem pojmu „bioklimatické zastínění“ je totiž: „chytrá střecha“.
Simply Clever – otočné lamely bioklimatické pergoly
Pergola, která disponuje otočnou lamelovou střechou je funkční protidešťovou zábranou, umožňuje regulaci stínění a také hravě zvládne odvětrávání přehřátého vzduchu. V pergole tak máme velmi příjemné klima bez skleníkového efektu.
Střešní lamely můžeme natočit do tří různých poloh – 45°, 90° a 135°. Což umožňuje přirozené proudění vzduchu a také funkční polohy lamel tak, aby vytvořily příjemný stín nebo naopak pustily dovnitř slunce.
Nenaprší, nezateče
Po kompletním uzavření přebírají lamely funkci klasické střechy, která nepropustí déšť ani sníh, a dokonce unese i větší sněhovou pokrývku.
Dešťová voda je ze střechy odváděna odtokovým systémem, který je důmyslně skrytý v podpěrných sloupech pergoly. Toto neviditelné řešení je velmi praktické a elegantní, protože nenarušuje minimalistický vzhled pergoly.
A co boční vítr s deštěm?
Chytrá střecha v podobě lamel společně s kvalitní konstrukcí jsou jistě nejdůležitějšími prvky pergoly, ale co se rozmazlovat ještě trochu víc?
Doplňte pergolu o boční stěny a vytvořte tak dokonale chráněné místo před všemi živly a také před zvědavými pohledy sousedů. Možností je hned několik. Polykarbonátové stěny jsou transparentní, takže neruší vizuální kontakt se zahradou a zároveň zásadně nenaruší její celistvost. Stěny ale mohou být také pohyblivé s možností regulace dle aktuálních potřeb. Chránit se můžete i rákosovými rohožemi nebo vytvořit přirozenou zelenou zástěnu chytře zvolenou výsadbou vedle pergoly.
Doplňky, které neomrzí
Luxusní bioklimatické pergoly nabízejí LED osvětlení, které je opět důmyslně zabudované v lamelách. Vy tak můžete bez viditelných elektrických rozvodů relaxovat i po setmění za příjemného světla s nastavitelnými barvami i intenzitou.
Do chladných dnů doporučujeme topná tělesa, díky kterým si můžete posezení na zahradě prodloužit i během jarního či podzimního období.
3 základní otázky, které určí, zda bioklimatickou pergolu potřebujete
Světlo, vzduch a pohyblivost – to jsou tři stěžejní pilíře, na kterých byste měli stavět při výběru té pravé pergoly pro vás.
Bioklimatická pergola má aktuálně 3 nej – je nejvariabilnější, nejluxusnější a nejvýhodnější. Mezi základní otázky při poptávce po bioklimatických pergolách patří orientační cena a termín dodání. Při výběru exteriérového zastínění byste ale měli řešit i další otázky. Obzvlášť zpozornět by měli především majitelé teras nebo zahrad orientovaných na jih.
Potřebujeme stahovací střechu u pergoly?
Pokud jste milovníky slunečních paprsků a rádi si je užíváte opravdu naplno, pak byste se měli soustředit na pergoly se stahovací střechou. Regulace míry zastínění u pergol s pevným zastřešením totiž není možná. Tento typ pergol se proto hodí primárně tam, kde není překážkou větší míra zatemnění a kumulace horkého vzduchu. Všude jinde oceníte spíše hliníkovou pergolu se stahovací střechou nebo žhavou novinku v podobě bioklimatické pergoly s otočnými lamelami. Jestli je pro vás vhodnější právě druhá varianta, nám nastíní další dvě otázky.
Může pergola odvádět přirozené světlo z vašeho domova?
Pevné pergoly bez možnosti stahovací střechy mohou výrazně ubírat proudění světla do vašeho interiéru. S bioklimatickou pergolou tato situace nehrozí. Obzvláště pak, pokud bioklimatická pergola disponuje možností kompletního stažení střechy posuvným systémem. Díky tomu propustí vždy tolik světla, kolik jí dovolíte.
TIP: Věděli jste, že kromě LED osvětlení můžete přímo do pergoly nainstalovat i smart čidla, která mají funkci automatického zatahování střechy v případě hrozícího deště nebo možnost nastavení zastínění v určitou denní dobu, kdy má sluníčko největší sílu.
Je pro vás důležité přirozené odvětrávání pergoly?
Odvětrávání prostoru pod pergolou určitě nepodceňujte. Zvláště pak v letních měsících, kdy stoupá teplota pod venkovním zastřešením až o 10 stupňů, je proudění vzduchu doslova k nezaplacení. Bioklimatická pergola s otočnými lamelami zajistí přirozené proudění vzduchu, které zaručí vždy příjemné klima s teplotou dle vaší aktuální potřeby.